
Preplácané posily
V čase, keď bolo jasné, že z extraligy sa dva roky nebude vypadávať, bolo treba na vzniknutú situáciu reagovať inak, než ako sa dialo v Nitre. Namiesto kupovania neperspektívnych hráčov sa malo stavať a budovať mužstvo, postavené najmä na vlastných odchovancoch. Takto sa ale preplácali cudzí hráči, čo do kabíny prinieslo celkom pochopiteľne bumerangový efekt v podobe vnútorného rozkolu. Partia mala ďaleko ku kolektívu, ktorý by ťahal za jeden koniec povrazu. Ale čudujete sa, keď medzi platmi Kucharčíka, či Valu a tými, ktoré dostávali domáci chlapci, boli astronomické rozdiely? Ak by tie peniaze rozdelili medzi Nitrančanov, som si istý, že tí sa na ľade roztrhajú. Tiež som nechápal, keďže zmluvy podpisoval s hráčmi Plandora, ako rýchlo práve on premenoval posily na preplácaných hráčov.
Meškajúce výplaty
Koncepčnej práci pri A-mužstve určite neprospievali stále zmeny trénera. Toľko, čo ich bolo v Nitre za posledné tri roky, neurobil žiaden iný klub. Ja som bol pri mužstve naposledy iba šesť mesiacov a negatívne napríklad na atmosféru v kabíne pôsobili meškajúce výplaty, v priemere vždy tak dva mesiace... Keď sme pri kabíne, časté návštevy riaditeľa v nej určite tiež neprospievali pohode i dôvere medzi hráčmi. Jednak sa snažil získavať informácie, ktoré boli aj tak z druhej ruky, no potom s nimi nakladal tak, ako sa hodilo jemu. Pokuty neboli ničím výnimočným, no vlastne len zbytočne stupňovali nervozitu. Aj mňa stále nútil, aby som písomne hodnotil hráčov, navrhoval percentuálne zrážky. Na tretí raz som ustúpil. Potom išiel do kabíny s tým, že tréner vám navrhol pokuty, ale ja ich odpúšťam. Robte v takej atmosfére výsledky. Plandora jednoducho používa lož ako pracovnú metódu.
Kauza Tomáš Chrenko
Keď sme na začiatku sezóny hľadali centra, ktorý chýbal najmä v útoku bratov Salijiovcov, padla voľba na Tomáša Chrenka. Keď z Nitry odchádzal do Popradu, bol druhým najproduktívnejším hráčom mužstva, pritom ak by mal Tomáš aspoň o trochu vylepšenú zmluvu, určite zostane hrať doma. Hľadali sme zdroje na jeho opätovné získanie, a keď už peniaze boli, pán Plandora postavil problém tak, že buď v Nitre bude Chrenko alebo on. Tomáš ale nebol jediný hráč s vlastným názorom, ktorého riaditeľ nemal v láske. Podobne na tom boli aj ďalší - Vozdeckého chcel vytrejdovať pomaly každé dva týždne, raz do Zvolena, potom Popradu a Kmeča zachránila len výborná sezóna. Nie je únosné, aby riaditeľ klubu svoje osobné pocity prenášal voči záujmom klubu.
Opäť efekt bumerangu
Či si to niekto prizná alebo nie, Nitra stráca za súpermi z prvej štvorky aj pre slabú diplomaciu. Ani prehnane impulzívne reakcie nesvedčia ľuďom na vysokých postoch v klubových štruktúrach. Nemožno sa potom čudovať, že sú rozbité vzťahy nielen vo vnútri samotného klubu, ale tiež s delegovanými osobami, so zväzovými funkcionármi, aj tými v kluboch. Prečo to nepovedať, Nitre sa to v zápasoch vracalo opäť bumerangovým efektom v pripiskovaní na ľade...
Čínska feng-šui a veštica
Vraj som zodpovedný za zlý výber posíl, ale to predsa nie je pravda. K mužstvu som prišiel na poslednú chvíľu 1. júna, to už mali byť všetci vytipovaní hráči pod zmluvami, maximálne jedného-dvoch sme ešte mohli angažovať. Procházka s Valom sa ukazovali po príchode dobre, upozorňoval som ale, aby sme sa s ich podpísaním neponáhľali, pretože hráči sa dokážu predviesť, keď ide o kontrakt. Šmidriaka sme brali ako východisko z núdze, nemali sme obrancov a on veľmi drel, testery neoklame nikto. Mal na to, ale jeho problém bol v psychickej bariére, pretože priveľmi si bral k srdcu ohlasy fanúšikov na jeho hru na internete.
Po predchádzajúcej sezóne odišlo z mužstva 256 kanadských bodov, to sa jednoducho muselo prejaviť. Aby hrali len mladí, aby bola dobrá hra aj plný dom, to sa jednoducho spolu nedá. A to ešte nehovorím, že sme mali prípravu skomplikovanú rekonštrukciou kabíny, ktorá sa stavala podľa vzoru čínskej náuky o priestore feng-šui. Riaditeľ na tieto veci dá, bol v kontakte aj s vešticou.
Hruška, Gráčik, Jendek
Mne Plandora teraz vyčíta odchody hráčov ako Hruška, Gráčik, Kucharčík, či Jendek, ale pravda je niekde celkom inde, než ako sa ju verejnosti snaží podstrčiť. Hruška mal nadváhu, vytýkal som mu to. Určite som ale nechcel, aby sme ho predali. Stalo sa, za utŕžené peniaze zo Slovana mali prísť ďalší hráči, ale neprišiel nikto. Gráčik bol slušný chlapec, len mu chýbala trpezlivosť, ktorú v Slovane, kde väčšinou tiež len sedí na lavičke, zrazu má. Pritom, keď mal problémy so srdcom, ja som mu pomáhal s vyšetreniami u uznávaného kardiochirurga Fischera. A Jendek? Chcel som kreatívneho obrancu, prišiel defenzívny. Typologicky ani perspektívne do nášho mužstva nepatril, ak sa stala chyba, vždy hľadal vinníka, len aby to nebolo naňho. Kucharčík? Keď sa pozbieral a začal sa do toho dostávať, Plandora povedal, že ich s Jendekom odmieta platiť. Zoberte si ale takého Irbeho, hoci sa to nezdá, niekomu jeho príchod poslúžil náramne. Mužstvo odchádzalo kondične, ale to nikto nepostrehol, pretože všetko sa vtedy točilo okolo toho Lotyša.
Nie skúsení, ale „pionieri“
Jednou z posledných kvapiek, ktorá sa podpísala na zlom vyvrcholení sezóny, bola novembrová zmena na trénerských postoch. Ak sa už nechcem vracať k môjmu odvolaniu, neodpustím si poznámku, že namiesto mňa a Miloša Fleischera mali byť angažovaní skúsení tréneri na tomto poli. Robilo sa všetko pre konečný úspech, tak prečo prišli „pionieri“, ktorí sa v seniorskom hokeji učia robiť prvé kroky?
Najnebezpečnejší fanúšik
Záverom sa chcem vyjadriť k osobe riaditeľa Jána Plandoru, k dokonalosti a bezchybnosti, s akou viedol klub. Všetci sme videli, ako to dopadlo, a to ešte nie je všetko. Je veľkým fanúšikom nitrianskeho hokeja, ale pozor, aj veľmi nebezpečným. Hoci sa hokeju nerozumie, správa sa ako veľký odborník. Prestrelky cez noviny nemám rád, toto som ale nezačal ja.