19. júl 2008 o 0:00
Milana Šajgalíka fascinovali známky anglickej kráľovnej
Na Medzinárodnej výstave s religióznou tematikou Nitrafila 2008 skončil na druhom mieste Milan Šajgalík z Nitry. Pozlátenú medailu a vecnú cenu získal za filatelistický exponát s názvom „Vďaka vám, sv. Cyril a Metod“ a striebornú medailu za „Nitra a jej s
vätí“.
Svätí, kostoly aj relikvie
Laik si pod slovným spojením filatelistický exponát zrejme predstaví jednu známku. Prvým exponátom Milana Šajgalíka je však až 80 výstavných listov, na ktorých sú známky, poštové pečiatky, obálky, pohľadnice, vstupenka do Ponitrianskeho múzea a dokonca aj peniaze. „Myšlienkami, ktoré všetky tieto súčasti prvého exponátu spájajú, je odkaz sv. Cyrila a Metoda, ich písmo, preklady cirkevných i právnických kníh, zavedenie staroslovienčiny ako štvrtého bohoslužobného jazyka, ale aj boj Slovákov o svoju rodnú reč, vznik vysokého školstva na našom území, kodifikácia spisovného jazyka, prvé slovenské gymnáziá a tiež vplyv maďarizácie,“ priblížil nám tematický obsah oceneného exponátu Milan Šajgalík. Prostredníctvom druhého exponátu sa návštevníci výstavy mohli zoznámiť so svätými a navrhnutými na svätorečenie, ktorých život bol spätý s Nitrou, s kostolmi (súčasnými aj už neexistujúcimi) na území mesta, aj s relikviami svätcov, uloženými v hradnej katedrále. „Mám tu známky samozrejme sv. Cyrila a Metoda vydané poštovými správami rôznych štátov, ale aj sv. Svorada a Benedikta, sv. Ladislava, sv. Štefana, sv. Imricha, príležitostné pečiatky a poštové lístky so sv. Gorazdom, sv. Klimentom či sv. Bystríkom. V ďalšej kapitole exponátu nechýbajú známky blahorečenej Matky Terezy a pápeža Jána Pavla II., ktorí Nitru navštívili. Veľmi zaujímavé sú aj exponáty tých, ktorých relikvie sú uložené v tepaných truhliciach vo výklenkoch nitrianskej katedrály – kúsok ramennej kosti sv. Cyrila a relikvie sv. Svorada a Benedikta. Nasledujúca kapitola exponátu „kostoly“ predstavuje chrámy existujúce na území mesta dodnes, ale aj tie zaniknuté - kostol sv. Jozefa na Zobore, kostol sv. Martina na Martinskom vŕšku a kostol sv. Jakuba (zbúraný v roku 1886). Ten kedysi stával na námestí pri divadle, kovový kríž z jeho veže je doteraz umiestnený nad Svoradovou jaskyňou,“ predstavil svoj druhý víťazný exponát nitriansky filatelista. Prezradil nám aj známky, ktoré by veľmi rád zaradil do svoje bohatej zbierky: „Videl som ich u nás v klube. Tento rok ich vydala nemecká pošta a ide o dva druhy aršíkov známok s kláštorom Elwangen, kde bol franským panovníkom vyše dva roky väznený sv. Metod. Spolu s ním tu dobrovoľne bol aj sv. Gorazd.“
Strieborný v Ružomberku
Nitrafila 2008 bola treťou výstavou, na ktorej Milan Šajgalík takto úspešne zabodoval. Pred rokom sa zúčastnil krajskej výstavy Galafila v Galante, kde získal bronzovú medailu. Exponát rozšíril o dve výstavné plochy, čo je 32 listov, a na výstave v Ružomberku porota exponát ocenila už striebornou medailou.
Člen nitrianskeho Klubu 52-51, pre ktorého časovo náročnú záľubu má jeho manželka Mária pochopenie, sa filatelii venuje už od školských čias. „Ako chlapca ma fascinovali známky anglickej kráľovnej na listoch, ktoré dostávali naši susedia od príbuzných z Veľkej Británie,“ prezradil Šajgalík. Od otca dostal svoje prvé známky a jeho filatelistická vášeň začala naberať na obrátkach. Do zbierky mu vtedy pribudli aj pohľadnice - jedna z roku 1933, ktorú písal práve jeho otec z Pribinových osláv so známkou Nitry a príležitostnou pečiatkou, druhá bola zo Všeslovanských slávností z Devínskej Novej Vsi z roku 1945. Počas štúdia veteriny v Košiciach vstúpil aj do Zväzu slovenských filatelistov. Takmer sa usadil v Humennom, kde mu po škole ponúkali prácu i byt, ale vyhrala Bratislava, kde začal pracovať na Štátnej veterinárnej správe. S narodením dcéry sa však presťahoval do Nitry, kde sa celý svoj profesionálny život venoval tomu, čo vyštudoval. Okrem toho si však ako mladík vyskúšal aj prácu novinára, fotografa a divadelného štatistu. Jeho dcéra a traja synovia síce ako deti známky zbierali, v otcovych šľapajach však nepokračujú.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou