V Hronovciach nezomierali pacienti, ale nájomníci

Bývalý vodič sanitky a sestra majú neoficiálny starobinec. Ľudia im zomierajú v desiatkach.

V rodinnom dome v Hronovciach žije takmer tridsať dôchodcov. Za posledný rok a pol zomrelo najmenej 38 obyvateľov domu.V rodinnom dome v Hronovciach žije takmer tridsať dôchodcov. Za posledný rok a pol zomrelo najmenej 38 obyvateľov domu. (Zdroj: ME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

HRONOVCE. Bezvládni starí ľudia ležia v posteliach tesne natlačených na seba. Tí, ktorí ešte zvládnu prejsť aspoň pár metrov, posedávajú na lavičke na dvore za plotom rodinného domu.

V jednopodlažnom dome v Hronovciach v okrese Levice momentálne žije dvadsaťdeväť ľudí. Za prahom zariadenia je ticho. Väčšina jeho obyvateľov spí alebo iba neprítomne hľadí pred seba. Mnohí sú alkoholici, trpia stareckou demenciou či Alzheimerovou chorobou. V asi piatich izbách vybavených sparťansky, dožívajú opustení, často bez kontaktu s rodinou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Združujeme ľudí, ktorí k nám dobrovoľne chodia. Žijeme tu ako jedna veľká rodina.

Juraj Szebeni, majiteľ neregistrovaného domova dôchodcov

Ich život sa obmedzil na zopár izieb nanovo omietnutého dvojdomčeka a na priľahlý neveľký dvor. Ten oddeľuje seniorov od domu manželov Szebeniovcov, ktorí zariadenie už šesť rokov prevádzkujú.

Povolenia nepotrebujeme

Novinárov vítajú ochotne. Chcú im dokázať, že obvinenia hlavného lekára úradu Nitrianskej župy Ľubomíra Ševčíka sú nafúknuté. Ten na začiatku týždňa na župnom zastupiteľstve vyhlásil, že za bránami hronovského zariadenia mohlo za rok v nedôstojných podmienkach zomrieť až sto ľudí.

Priznávajú, že nemajú povolenie úradov, do domu sa nedostane ani hygienik. „Nepotrebujeme žiadne povolenie, nie sme poskytovateľom zdravotníckej ani sociálnej starostlivosti. Sme občianske združenie a združujeme ľudí, ktorí k nám dobrovoľne prichádzajú. Žijeme tu ako jedna veľká rodina,“ presviedča domáci pán a niekdajší vodič sanitky Juraj Szebeni. „Že tu za rok zomrelo sto ľudí, je úplný nezmysel. Za vlaňajší rok u nás zomrelo asi 22 ľudí, tento rok to bolo 16,“ tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

2.jpg

Izba: iba postele, kreslá a mĺkvi seniori. FOTO: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Tieto čísla neskôr orientačne potvrdzuje aj starosta obce Róbert Csudai. „Vlani sme tu mali 48 úmrtí a v tom je celá obec, tunajšia psychiatrická nemocnica a aj táto prevádzka.“

Majiteľ ochotne ukazuje celý dom, sem­tam pohladí niektorého zo starčekov po vlasoch. „Máme tu aj bezdomovcov, tento rok som na vlastné náklady pochoval už piatich ľudí, o ktorých nikto nejavil záujem.“

Za dôchodok či celý dom

Miestnosti sú zariadené stroho, zväčša len posteľami a kreslami. „Zabezpečujeme im kompletné zaopatrenie, cez stravu, ubytovanie, pranie a žehlenie, až po návštevu lekárov a úradov,“ pokračuje. „Sme financovaní z dobrovoľných príspevkov, povinné minimum je 10 eur na deň, väčšina nám necháva dôchodky, iným pomáha rodina.“

SkryťVypnúť reklamu

1.jpg

Nechodí sem lekár, hovorí jedna zo žien. FOTO: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Nitrianska krajská prokuratúra však naznačuje aj iný spôsob platby. „Na súde je už podaná obžaloba z úžery,“ hovorí nitriansky prokurátor Jaroslav Maček. Manželia mali získať od jednej z klientiek rodinný dom v hodnote 800-tisíc korún. Žena krátko potom zomrela. „Úžera spočívala v nepomere, pričom zneužili duševnú chorobu. Ona im poskytla nehnuteľnosť za 800-tisíc a oni jej poskytli starostlivosť za niekoľko tisíc korún,“ povedal Maček. Szebeni o obvinení nechcel hovoriť.

Stačilo

Prehliadka domu sa končí v „ženskom oddelení“, kde ležia štyri bezvládne ženy. Jedna, po porážke, hovorí len toľko, že sa jej tu darí „ako kedy“. Ďalšia, mentálne čulejšia bezdomovkyňa z Bratislavy sa sťažuje na stravu. „Dávajú nám len polievky a cestoviny, žiadne mäso. Čo som tu dva mesiace, nevidela som lekára, hoci som veľmi slabá.“ Jej ponosy rázne ukončí pani domu. Návštevné hodiny sa skončili.

Koľko ľudí v hronovskom domove naozaj umrelo a za akých podmienok, sa na mieste hodnoverne zistiť nedá. Obvodný lekár Juraj Orság, ktorý k miestnym pacientom dochádza, však tvrdí, že to bolo určite oveľa menej ako sto za rok. Práve on posunul úmrtné listy lekárovi župy Ševčíkovi. Teraz tvrdí, že došlo k nedorozumeniu a boli to úmrtné listy všetkých, ktorých za posledné roky obhliadal v celom okolí.

„Ak mi poskytol podvrhy, bude to musieť vysvetľovať. Keby tam zomrel bez potrebnej starostlivosti čo i len jediný človek, tak je to dôvod, aby to kompetentné orgány v 21. storočí zatvorili,“ hovorí Ševčík.

Úradníci dávajú ruky preč

Neregistrovaný domov nemal kto zastaviť, bráni sa polícia, hygienici aj župa.

BRATISLAVA. Postelí pre bezvládnych seniorov je na Slovensku málo. Aj preto môžu vznikať čierne zariadenia, ktoré sa tvária ako nájomné domy. Takto si vysvetľuje prípad nelegálneho domova dôchodcov Helena Woleková, šéfka nadácie Socia a porevolučná ministerka práce.

Hoci v dome v Hronovciach zomreli v priebehu jeden a pol roka desiatky ľudí, nikto nezakročil. Nitriansky samosprávny kraj, ktorý povoľuje činnosť sociálnych zariadení, o domove vedel. Sťažnosti však nepreveril.

3.jpg

Szebeni hovorí, že seniorom pomáha. FOTO: SME – V. ŠIMÍČEK

„Nie je to registrované zariadenie a my môžeme kontrolovať iba sociálne zariadenia, ktoré majú povolenie na činnosť,“ povedala Jozefína Vlčková z Odboru sociálnych vecí a zdravotníctva kraja. Podnety posunuli polícii, ktorá nezákonnosť domova nezistila.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zase kontroluje iba zariadenia, kde sa poskytuje zdravotná opatera.

Nezasiahli ani hygienici. „Je to nelegálna prevádzka, ktorá nemá povolenie re〜gionálneho hygienika. Keďže sme jej ale my nevydali povolenie, nemôžeme takúto prevádzku ani zavrieť,“ povedala okresná hygienička v Leviciach Alena Frtúsová.

Ministerka sociálnych vecí Viera Tomanová poslala do Hronoviec kontrolu. „Predpokladala som, že kraj bude konať, lebo ide o poskytovanie sociálnych služieb, aj keď nie je povolené vyšším územným celkom.

Dohľad nad poskytovaním sociálnych služieb má však podľa novely zákona o sociálnych službách, ktorý platí od januára tohto roku, práve Tomanovej ministerstvo.

Ján Glovičko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 430
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 596
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 366
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 420
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 022
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 599
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Budúca okružná križovatka v Mlynárciach, neďaleko Metra.

Práce na hlavnej križovatke už ukončili.


Na predaj je časť námestia s verejným parčíkom. Stojí na ňom aj Snem vtákov od Tibora Bartfaya.

Na pozemku je parčík, o ktorý sa stará mesto.


Nitra vyhrala na strely 49:38, nebezpečne strieľal aj Tomáš Hrnka (vľavo). Žilina si odviezla víťazstvo 3:2 a znížila sériu na 2:3.

Jedenásť striel Bučeka majstrom nepomohlo.


Víťazný gól ViOnu strelil Karol Mondek v 92. minúte. Potešil tak aj svojich dvoch synov v hľadisku.

Úspešná šnúra FC ViOn trvá už osem kôl v rade.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu