Na Vŕšku bolo veľkomoravské hradisko aj stredoveké osídlenie. Keď tu naši predkovia v 18. storočí kládli dlažbu, všetky archeologické nálezy zrejme zničili. Archeológovia to nečakali, netaja sklamanie.
NITRA. Práce na Mariánskej ulici sú po niekoľkomesačnej prestávke obnovené. Zostane na nej historická dlažba, po oboch stranách však budú chodníky z mrákotínskej žuly.
Radnica pôvodne avizovala, že chodník ponechá len na jednej strane a odstráni z neho existujúce stupne. Plány sa však zmenili. „Stupne na pravej strane, pri pohľade zdola, zostanú zachované," potvrdil nám hlavný architekt Stanislav Babčan.
Dodal, že vedľa stupňovitého chodníka bude ešte jeden - bezbariérový, určený najmä pre kočíky. Na otázku, kedy budú práce dokončené, nám na nitrianskej radnici zatiaľ odpovedať nevedeli.
Kamennú dlažbu z 18. storočia odkryli na Mariánskej ulici už pred tromi rokmi. Mesto sa rozhodlo, že ju znovu nezakryje a v lokalite vybuduje nové námestie. Prispel k tomu aj nález historickej studne na Vŕšku.
Fungovala ešte v päťdesiatych rokoch, potom nad ňou postavili cestu. Práve pri jej oprave v roku 2007 studňu objavili robotníci. Odvtedy je prekrytá poklopom. Mesto ju chce „zdvihnúť" nad úroveň terénu.
K studni dá presunúť sochu Panny Márie, ktorá tam bola do roku 1974. Momentálne stojí pred Kostolom sv. Michala na Vŕšku - aj jeho okolie bude upravené, pribudne tu nové sedenie a pitná fontánka.
Celkové náklady na úpravu lokality radnica vyčíslila na 400-tisíc eur. Investičnú akciu robí firma SATES Považská Bystrica. Na práce dohliada archeológ.
„V najbližšom okolí navrhovanej stavby je archeologickými výskumami doložené osídlenie zo staršej doby bronzovej (maďarovská kultúra), z včasného i vrcholného stredoveku, ako aj novoveku," povedala nám Anna Valeková z Krajského pamiatkového úradu v Nitre.
V 9. storočí sa na Vŕšku rozprestieralo veľkomoravské hradisko a po vzniku uhorského štátu sa tu koncentrovalo stredoveké osídlenie neskoršieho Dolného mesta.
Archeológovia sú však sklamaní, nálezy boli zatiaľ len minimálne. Práve tento týždeň objavili pozostatky stredovekej smetiskovej vrstvy so zlomkami keramiky.
„Vyzerá to, že v neskorom baroku, keď išli dláždiť ulicu, splanírovali terén a odstránili všetky ľuďmi vytvorené nánosy," povedal nám Róbert Daňo zo spoločnosti Achilles Archaeology, ktorá robí na stavbe archeologický dohľad.
„Najväčšiu šancu nálezom dávam vo vnútri pod kostolom a tesne v jeho okolí. Ale to územie už nie je areálom staveniska," dodal Daňo.
Pohľad zhora. Jeden chodník bude stupňovitý, popri ňom pôjde ďalší - bezbariérový.