NITRA. Neznámy muž dva roky čistil okolie Pyramídy v Nitre. Nikto ho nikdy nevidel. Ľuďom, ktorí do oblasti chodia pracovne terénnymi autami, nechával neznámy odpadky úhľadne naukladané vo veľkých vreciach.
Tajuplný milovník prírody
„Prekvapilo nás to, lebo skôr sme svedkami toho, ako ľudia v prírode odpadky odhadzujú. Tento človek nám pravidelne nechával pri dverách plné vrecia odpadkov, ktoré sme vždy autom odvážali dole. Nikdy som toho chlapa nevidel, ale každý mesiac som si tam našiel veľkú kopu smetí,“ hovorí Pavel Šugra, ktorý má pri vysielači prenajaté priestory.
A o odpadky v oblasti núdza nie je. Odkedy začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia prestala na Pyramídu jazdiť lanovka, nebolo toho, kto by smeti po nezodpovedných turistoch odniesol. Kedysi to na konci každej služby zviezli dole do mesta vlekári.
„Odpadky sa začali hromadiť. Staré koše boli pritom nefunkčné a zdevastované,“ hovorí Patrik Együd z Nitrianskeho horského spolku.
Dobrovoľníci čistia Pyramídu
Štyri združenia sa preto rozhodli, že situáciu budú nejako riešiť. Svoje sily spojili Nitriansky horský spolok, Stráž prírody pri Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie, Paragliding klub Nitra a Off-road klub Nitra.
Pred dvoma rokmi začali rokovať s mestom, ktoré nakoniec zabezpečilo výrobu odpadkových košov. Štyri združenia päť z nich namontovali v priestoroch na Pyramíde neďaleko niekdajšej vrchnej stanice lanovky. Dva ďalšie koše pôjdu k Špecializovanej nemocnici sv. Svorada na Zobore a k Svoradovej jaskyni.
„Odpadkové koše na Pyramíde bol už horúci zemiak, pretože práve Pyramídu najviac atakujú návštevníci. Kedykoľvek sme si sem spravili vychádzku, našli sme tu fúru smetia všetkého druhu,“ hovorí Viktor Mlynek z CHKO Ponitrie.
Záchody aj gauče
Podobná je situácia v okolí Náučného chodníka Zoborské vrchy. „Už štvrtý rok organizujeme Jarné čistenie Zobora, zakaždým sa vyzbiera niekoľko kontajnerov odpadkov,“ povedal Patrik Együd. Pritom okrem jarného čistenia Zobora sa uskutočňuje aj jesenné, smeti vtedy odstraňujú študenti univerzity. Za ten polrok sa ale odpady nahromadia vždy.
„Je to jasným svedectvom o množstve odpadkov v tejto chránenej oblasti. Ľudia vyhodia do prírody naozaj čokoľvek - gauče, stoličky, odpady z automobilov, stavebný materiál, záchodové misy, pneumatiky a množstvo umelohmotných fliaš,“ povedal Martin Boltižiar, prezident Asociácie strážcov chránených území Slovenska.
Umelá fľaša - zabijak
Pritom práve umelohmotné fľaše môžu devastovať prírodu, hoci pôsobia ako ľahký a nevinný odpad. Ochrancovia prírody našli vo fľaši uhynutú jaštericu zelenú. Dnu sa dostala, von už nevedela. Podobne hynú aj kobylky. „Našli sme aj nebezpečný odpad, napríklad eternitové vlnovky, ktorých sa ľudia zbavili, lebo ľahšie im to bolo odhodiť do prírody, veď niekto iný sa postará,“ povedal Viktor Mlynek.
Združenia sa snažia s odpadkami v prírode bojovať, niekedy je to však boj s veternými mlynmi. „Správa CHKO Ponitrie má troch profesionálnych strážcov,“ povedal Mlynek. Pritom územie, ktoré pokrýva, je rozsiahle - Nitra, Prievidza, Topoľčany, Partizánske, Skýcov, Zlaté Moravce.
Z Pyramídy a nových košov budú odnášať odpadky všetky štyri združenia spoločne. „Každý pondelok bude zvážať odpad jedno združenie. Je to potrebné, pretože je ich tu stále veľa. Odpadové koše sa pôvodne ani obnovovať nemali, verilo sa, že turisti si odpadky po sebe budú odnášať. Také niečo funguje možno v nejakých iných, hlbších horách, nie ale na Pyramíde, ktorá je kúsok od mesta a je takou kontaktnou oblasťou,“ povedal Patrik Együd.