TESÁRSKE MLYŇANY. Ambrózyho dni odštartovali cez víkend sezónu v najväčšom arboréte na Slovensku.
Unikát
Arborétum Mlyňany má rozlohu 67 hektárov a je unikátne svojou zbierkou rastlín z rôznych kontinentov - je tam viac ako 2300 druhov vzácnych cudzokrajných drevín.
Medzi najvzácnejšie a najstaršie patria sekvojovce mamutie, smreky východné, jedle kaukazské. Z pôvodného dubovo-hrabového porastu sa v arboréte zachovali nádherne duby letné a duby cerové.
Najstaršie stromy v arboréte majú toľko rokov, čo záhrady samotné - 118. Majestátne stromy netypické pre našu zemepisnú šírku doviezol zakladateľ arboréta Štefan Ambrózy-Migazzi.
Najmasívnejšie pôsobia sekvojovce mamutie. Arborétum ich má zhruba dve desiatky. „Keď ich naposledy v roku 1992 merali, dosahovali výšku 27 metrov. Sekvojovce ročne dorastú o 20-30 centimetrov, čo znamená, že dnes majú aj vyše tridsať metrov,“ hovorí šéf arboréta Peter Hoťka.
Šéf arboréta Peter Hoťka. FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Sezóna
Park je otvorený celoročne, najviac návštevníkov však má medzi aprílom a augustom. Najkrajšie je arborétum od polovice mája do polovice júna, kedy sú v plnom kvete rododendrony, orgovány, azalky či ruže. „Dnes som tu vystupovala s folklórnou skupinou, ale chodíme sem pravidelne, aj keď nemáme vystúpenia. Vtáky tu štebocú, žaby kŕkajú, je to úžasný relax,“ povedala Melánia Kajabová z Mane.
Ročne toto miesto navštívi asi 46-tisíc ľudí, z toho len v máji ich býva okolo 17-tisíc. FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Zima napáchala v arboréte škody
Arborétum momentálne sčítava škody po zime. „Nemysleli sme si, že silné mrazy môžu až tak zasiahnuť dreviny. Evidujeme škody aj na vždyzelených aj na opadavých drevinách. Postihnuté bolo aj rozárium, dosť ruží bolo zmrznutých, ale nie umrznutých,“ povedal Peter Hoťka. Celková škoda sa presne vyčísliť nedá.