Dolomitový lom v Nitre považujú odborníci za raritu. Napriek tomu sa za desiatky rokov nenašli peniaze na jeho záchranu. Existujú len projekty. Mestu teraz hrozí žaloba zo strany rodiny, ktorú erózia pripravila o pozemok.
NITRA. Rolfesova baňa v centre mesta, ktorá je podľa odborníkov geologickým unikátom, sa rozpadáva. Erózia postupne ukrajuje aj z Fabrickej ulice, ktorá vedie nad baňou. V týchto dňoch ju radnica z bezpečnostných dôvodov na najužšom úseku uzavrela. Z jednej strany na druhú sa nedostanete.
Nitrania si ešte pamätajú, ako pred rokmi cez Fabrickú jazdili autá. Časť cesty sa však postupne prepadla, zostal len úzky pásik vedúci medzi hlbokou priepasťou a neobývaným domom. Mesto už roky sľubuje, že urobí záchranné práce. Zmohlo sa však len na oplotenie, ktoré eróziu nezastaví.
Časť pozemku sa prepadlaDolomitový lom, ktorý ľudia volajú Rolfesova baňa, je prírodnou pamiatkou. Šedý ramsauský dolomit a vápenec sú staré vyše 200 miliónov rokov. Je raritou, že sa lom nachádza priamo medzi rodinnými domami a panelákmi.
Ľudia, ktorí žijú na Fabrickej ulici, sú však zúfalí. Rodina Martišovcov dokonca prišla pre zvetrávanie kameňa o časť pozemku. Ich domček v záhrade sa tak doslova ocitol nad priepasťou. Manželia zvažujú, že podajú žalobu.
„Toto je náš pozemok a mesto má zabezpečiť, aby ho erózia neničila. Lebo baňa patrí mestu," povedal nám Milan Martiš (67), ktorý sa pred desiatkami rokov okolo domčeka bicykloval. Dnes je to nepredstaviteľné - zo zadnej časti objektu je vzduchoprázdno.
Keď sa pred niekoľkými rokmi objavili diery aj v skale, na ktorej domček stojí, Martišovcom nikto nepomohol. „Aby sme eróziu zastavili, natĺkli sme tam železo a skalu sme pooblievali riedkym betónom," opísal pán Milan postup, ktorý financoval z vlastných peňazí.
„Mesto Nitra bude s rodinou rokovať o probléme a určite sa bude hľadať praktické riešenie," reagovali na radnici, keď sme upozornili na hroziacu žalobu.
Ulica je nepriechodnáMesto už dlhé roky konštatuje, že na riešenie havarijnej situácie nemá peniaze. Nenašlo ich ani v tomto volebnom období, hoci Rolfesovu baňu zaradilo medzi svoje priority.
Investovalo len do železného oplotenia, ktoré oddeľuje Fabrickú od priepasti. Osadili ho tento týždeň spolu so zábranami, ktoré znemožňujú vstup na najužší úsek ulice. Náklady vraj presahujú 7-tisíc eur. „Museli sme to urobiť z bezpečnostných dôvodov. Chodci by mohli spadnúť dolu do bane," povedali nám na radnici.
Miestni obyvatelia sú nespokojní, že musia chodiť dookola, okľukou. „Túto trasu využívali aj ďalší ľudia, nielen my," povedala nám Anna Martišová, ktorá rok čo rok píše na mesto list, aby situáciu riešilo. Zbytočne.
„My tu bývame pomaly 30 rokov, môj otec po Fabrickej jazdil nákladným autom. Teraz sa tadiaľto nedá prejsť ani peši," poznamenal Laco Bihari.
Viceprimátor Štefan Štefek nám povedal, že mesto zváži postavenie mostíka. Viedol by ponad baňu v časti, kde sa prepadol chodník.
Sľuby, sľuby, sľubyPrvý projekt, ktorý mal zastaviť eróziu, bol vypracovaný ešte v sedemde-siatych rokoch. Odvtedy vzniklo niekoľko ďalších, posledný je z roku 2008, stál 140-tisíc korún. „Uvažuje so stabilizáciou južnej časti a západnej steny Rolfesovej bane," povedal nám Pavol Jakubčin z radnice.
Projektant navrhol zapustiť do skaly kotvy a osadiť pletivo. „Priestor medzi skalou a pletivom sa vyplní kameňmi. So žiadnym betónovaním neuvažujeme," povedal nám Štefek.
Náklady odhadol na milión eur. Mesto chcelo získať peniaze z eurofondov, žiadna výzva, do ktorej by mohlo prihlásiť projekt, však nebola vyhlásená. Vo svojom rozpočte peniaze nenašlo.
„Všetky alternatívy ohľadne zabezpečenia svahov Rolfesovej bane sú otvorené, záleží od mo&2;nosti a miery získania finančných prostriedkov," dodal Jakubčin.
Mesto má vypracovanú štúdiu, podľa ktorej sa má baňa využívať ako rekreačné územie a na kultúrne účely. Žiadne akcie sa tu však nekonajú.
Isté je, že tento rok sa s baňou nebude robiť nič. Ľudia si myslia, že sa to nezmení ani v ďalších rokoch, na sľuby si už zvykli. „Komunisti tu chceli stavať amfiteáter, potom sa hovorilo o poschodových garážach. Tie by aspoň svah podržali, aby sa nerozpadával," poznamenal pán Martiš.
Medzi vojnami tu ťažili dolomit
V Rolfesovej bani platí štvrtý stupeň ochrany. Podľa zákona je to prírodná pamiatka s názvom Nitriansky dolomitový útvar. „Okresný národný výbor ešte v roku 1982 vyhlásil toto územie za objekt vhodný na štúdium geologickej stavby Tribečského pohoria a zaujímavý prvok životného prostredia," povedala nám Anna Rusňáková zo Správy chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Územie vzniklo ako následok ukončenej ťažby dolomitu medzi 1. a 2. svetovou vojnou. „Je to unikátny fenomén takmer v centre mesta."
Vlastníkom parcely je mesto. „Zo zákona nemá nárok na štátnu podporu, môže však požiadať o finančný príspevok z environmentálneho fondu, respektíve z iných zdrojov," dodala Rusňáková.
(MH)
Laco Bihari pred pásom chodníka, ktorý vedie medzi neobývaným domom a baňou. Tento týždeň sem dali zábrany, ľudia už úsekom neprejdú.