Poľnohospodári v Nitrianskom kraji majú hlavu v smútku. Rast úrody stagnuje, zrážky spôsobili podmáčanie priesad a plodín. Časť úrody je úplne zničená.
NITRA. Agropodnikatelia počítajú škody v rastlinnej výrobe. Teplomilné plodiny nedokázali odolať chladnému počasiu a opakujúcim sa prívalovým zrážkam.
Nové osivo a planty, ktoré poľnohospodári opäť nakúpili, musia ísť čo najskôr do pôdy. Výsadbu komplikuje rozbahnená zem. Tá nedovoľuje vyorať zničené rastliny a nahradiť ich novými.
Uhorky a melóny zničené
Súkromne hospodáriaci roľník Ladislav Gunič z Loku čaká, kedy bude môcť vyorať zničené uhorky a zasiať nové. „V Loku mi zničilo celú úrodu. So sadením paprikových plánt som ešte nezačal, inak by som mal škôd ešte viac," hovorí nešťastne.
Rovnako musí úrodu uhoriek na desiatich hektároch poľa oželieť Ľudovít Kiss, súkromný poľnohospodár zo želiezovskej farmy. Popri uhorkách sa nepriazeň počasia podpísala aj na iných teplomilných plodinách. „Prišiel som o sedem hektárov melónov, desať hektárov paprikových plánt vyzerá tiež žalostne. Škody sa ukazujú aj na dozrievajúcej úrode jahôd," hovorí znechutene poľnohospodár. Za dvadsať rokov roľníčenia na 630 hektároch poľnohospodárskej pôdy nič podobné nezažil. „Ani minulé suchá nedokázali uškodiť úrode tak, ako tohoročný chlad a dážď," bilancuje. Dúfa, že voda na poliach nepodmieni hnilobu cibule a zemiakov.
Siať nanovo sa zatiaľ nedá
Napriek veľkým stratám sa nevzdáva ani agropodnikateľ Július Tatár z Tekovských Lužian. „Prišiel som o viac ako päť hektárov uhoriek. Nové osivo už mám, zatiaľ sa siať nedá," konštatuje. Škody počíta aj na poliach s paprikou a paradajkami: „Prišiel som o dvadsať percent paradajkových a 15 percent paprikových plánt."
Súkromne hospodáriaci roľník Karol Tamáš pestuje v rovnakej obci poľnohospodárske plodiny už tridsať rokov. Stopercentná škoda na uhorkách ho pripravila o tri hektáre úrody, stráca aj na priesadách na predaj. „Nikto nesadí, nedá sa. A priesady sa pomaly ničia," opisuje situáciu. Nedarí sa ani kukurici. Nádeje vkladá do neskorej kapusty, ktorú vysadí o dva - tri týždne.
Miliónové škody
Najhoršie sa v okrese s výčinmi počasia popasovali pšenica, jačmeň, kukurica, repka a slnečnica. Poľnohospodárske družstvá zaznamenávajú straty aj na hrachu, cukrovej repe, vinohrade či sóji. V dôsledku záplav a podmáčania polí sa odhaduje strata na budúcej úrode v okrese vo výške približne milión dvestotisíc eur. „Dlhotrvajúce dažde nasýtili pôdu do takej miery, že plodiny budú postupne odumierať. Sľubne vyvíjajúca sa úroda môže byť alebo už aj je na niektorých pôdach úplne zlikvidovaná," opisuje katastrofálny stav Radoslav Beluš, riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach. Ubezpečuje ale, že tieto lokálne vplyvy nebudú mať za následok drastické zvýšenie cien potravín.
Padlo trojnásobné množstvo zrážok
Stav zrážok približuje Martin Štrba, vedúci skúšobnej stanice Ústredného kontrolného skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Želiezovciach. Počas posledných dvoch májových dekád padlo oproti dlhodobému normálu trojnásobné množstvo zrážok. „V súčasnej dobe nastupujú choroby na obilninách, zníženie úrod sa očakáva aj u poľahnutých porastov. Kukurica zaostáva v raste a žltne. O možných dopadoch na úrodu je ešte predčasné hovoriť," konštatuje.
Rozdiel medzi dlhodobým priemerom a skutočným úhrnom zrážok za tohtoročný máj je evidentný, oproti priemerným 69 milimetrom padlo spolu do 27. mája 146,1 milimetrov zrážok. Teplota sa napriek výraznému ochladeniu od celomesačného priemeru výrazne neodklonila. Znížila sa približne o 0,4 stupňov Celzia. Podľa dlhodobej predpovede počasia majú počas týždňa dažde na našom území pokračovať.
Autor: Katarína Kopcsányiová