NITRA. Európska rodina je v kríze. Ani jedna z krajín únie nedosahuje pôrodnosť väčšiu ako 2, pričom nové krajiny v únii sú na tom ešte horšie ako pôvodná európska pätnástka. Najhoršie je na tom momentálne Slovensko - iba 1,25 dieťaťa na dvoch rodičov. Alarmujúca je aj rozvodovosť. Vývoju rodiny v Európe bola venovaná odborná konferencia Mosty k rodine v Agroinštitúte v Nitre, na ktorej sa zúčastnilo asi sto odborníkov. Zišli sa tu štátni úradníci, zástupcovia samosprávy, detských domov či škôl.
Jozef Mikloško, predseda spoločnosti Úsmev ako dar, ktorý vystúpil na konferencii s prednáškou si myslí, že hoci je kríza rodiny obrovská, jednotlivé fenomény nie sú na Slovensku až tak negatívne ako v okolitých krajinách. „Slovensko má slušné zázemie a rodina má u nás široký význam. Sú krajiny, kde je tradičná rodina na ústupe a pripomína len torzo minulosti," myslí si Mikloško. „Vyspelé krajiny vo všeobecnosti prestali produkovať deti. Výnimkou je snáď len USA, kde je index pôrodnosti 1,95."
Kvôli rodine sa treba obetovať
Problém nesúvisí len so zlým sociálnym postavením či nedostatkom bytov, ako znie slovenská zjednodušená politická formulka. Podľa Mikloška je rodenie a vychovávanie detí aj o sebaobetovaní sa, najmä u žien. „Európania majú nahodený veľmi vysoký životný štandard, luxusné potreby, náročné dieťa im do toho nepasuje. Ľudia si umelo vymýšľajú problémy, prečo nemôžu mať deti, umelo si navrávajú, že je ťažká doba. Pozrime sa však, v akých podmienkach vychovávali deti naše prastaré matere. Je úsmevné, keď sa na nejakej konferencii postaví nemecká delegácia a pred Afričanmi vyhlási, že Nemci nemajú deti, lebo je u nich zložitá hospodárska situácia," hovorí Mikloško.
Európa osamotieva. Z 3 ľudí v únii 2 nemajú deti. Zo 4 ľudí žije jeden osamote. Najviac osamotené mesto je Frankfurt, kde už je pomaly každý človek sám. Jozef Mikloško verí, že je to len prechodný stav. Na Slovensku existujú zdravé korene, na ktorých sa dá stavať.
Veľkým problémom je rómska rodina. „Rómovia nie sú problém ako celok, ale segregované osady, ktoré sú v katastrofálnom stave. Jediné projekty, ktoré fungujú sú tie, keď prídete medzi nich a žijete medzi nimi. Napríklad saleziáni v Bardejove urobili za pár rokov zázrak. Zvonka robené projekty sú neúspešné, klasické byrokratické riešenia nefungujú. Internátne školy sme už v minulosti mali, môžu v určitej fáze pomôcť. Ale Rómovia sú príliš naviazaní na rodinu, môže sa stať, že ich dokážeme vzdelať, ale oni nebudú vedieť žiť."