Hlinený krčah alebo šperky s originálnou výzdobou si môžete vyrobiť v Ponitrianskom múzeu. Inšpirovať sa môžete našimi slovanskými predkami.
NITRA. Sále Ponitrianskeho múzea dominuje drevený dom starých Slovanov s trstinovou strechou. Opodiaľ slovanské ženy spracúvajú ľan, v druhom kúte náš šikovný predok vykrúca hlinu do podoby krčahu.
Asi takto vyzeral život dávnych obyvateľov nášho územia. Technológie starých Slovanov v interaktívnej výstave predstavujú tretiaci štúdia muzeológie FF UKF v Nitre.
Nádoby, domy, látky
Spracovať život Slovanov v seminárnej práci bolo nápadom študentky Daniely Oravcovej. V rámci bakalárskej výstavy túto tému 11 spolužiakov upravilo na technológie Slovanov.
Inšpiráciu hľadali v knihách, radami im pomáhali aj ich profesori a odborní garanti. Prípravy „na papieri" trvali rok, výstavu v Ponitrianskom múzeu inštalovali dva týždne.
„Výstava približuje život starých Slovanov a ich technológie, ktoré využívali v bežnom živote. Návštevník sa môže zoznámiť napríklad s procesom spracovania hliny až po finálne výrobky, ktoré vznikali na hrnčiarskom kruhu. Môže vidieť, ako sa robilo opevnenie slovanského hradiska - valu. Máme tu aj rekonštrukciu zrubovej stavby, kde ľudia môžu zistiť, ako sa asi takýto drevený dom staval," vysvetľuje Daniela Oravcová, pričom zručne zatína do veľkého kusa dreva. Veľa nej sa vypína drevená stavba - v jej priereze vidieť, ako asi starí Slovania spájali čapy, ako dom vymazávali hlinou a pokrývali trstinovou strechou.
V expozícii nechýba ani ľanové pole - ľudia sa môžu oboznámiť so systémom spracovania ľanu od jeho kosenia až po výsledný produkt a farbenie látky. Čo je na výstave podstatné, takmer všetko si môže bežný návštevník aj vlastnoručne vyskúšať.
„Materiály na výstavu sme si zháňali všelijako - s finančnou pomocou Konta Orange aj univerzitnej nadácie sme si kúpili guľatinu, trstinu, kamene, ostatné prírodné materiály sme si nazbierali v lese," doplnila Daniela Oravcová.
Vyskúšali si hrnčiarsky kruh
Život našich predkov študenti demonštrovali patrične odetí. Šesť slovanských tuník a dvoje nohavice z ľanových látok im ušila Lenka Paulovová, spolužiačka z UKF, ktorá predtým študovala odevné návrhárstvo na strednej škole v Leviciach. Pani Gažíková z Nitrianskeho kniežatstva na Kyneku im do expozície zapožičala niektoré odevy a predmety bežnej potreby, napríklad nábytok.
Spracovanie ľanu predvádzali Magdaléna Vičíková a Michaela Jančíková. „Najzložitejšie na tejto práci bolo oddeliť ľanové vlákna od stonky. Lámačka alebo inak trlica po celej dĺžke stonku rozlámala, zmäkčila a na česačke - hachle sa vlákno oddelilo od hrubých častí stonky," vysvetľuje Magdaléna Vičíková.
Spracovanie hliny na kruhu návštevníkom ukázal Daniel Bešina. „Najdôležitejšie je udržať si citlivosť rúk, aby nádoba ostala pekná, foremná, okrúhla a symetrická. Najťažšie je tvarovanie hliny - bruška a hrdla nádoby," povedal študent UKF.
Pri prvých umeleckých pokusoch pomáhal 9-ročnej Lucke Tvrdoňovej. „Páčilo sa mi to krútenie hliny a vyzdobovanie nádoby. Ja mám tiež doma podobnú hlinu, ale takú na modelovanie," pochválila sa Lucia.
Vyrobte si slovanské šperky
V spolupráci s UKF v Nitre Ponitrianske múzeum zorganizovalo už niekoľko podobných výstav na zaujímavé témy. Vlani to bola pútavá expozícia z histórie merania času v rôznych kútoch sveta.
„Takáto výstava má nesmiernu výhodu v tom, že je interaktívna. Návštevníci si tu môžu siahnuť takmer na všetko - napríklad polámať ľan či pokúsiť sa z hliny vyrobiť nádobu na hrnčiarskom kruhu, ktorý bol v 9. storočí, samozrejme, jednoduchší. Navyše si ľudia môžu v našich tvorivých dielňach vyrobiť šperky z drôtu a keramiky, na ktorých výzdobu môžu použiť pôvodné slovanské vzory a motívy," povedal Anton Števko, riaditeľ Ponitrianskeho múzea, v ktorom táto pozoruhodná výstava potrvá do 22. októbra.
Daniela Oravcová, Andrea Kureková a Anna Guričanová predvádzajú život v tradičnom slovanskom obydlí.
Spracovanie ľanu predvádzali Magdaléna Vičíková a Michaela Jančíková.
Pri prvých umeleckých pokusoch pomáhal 9-ročnej Lucke Tvrdoňovej študent Daniel Bešina. FOTKY: (ČE)