Na písaní ju baví, že sa môže transformovať do rôznych postáv a prežívať s nimi ich osudy. Nitrianka Jana Chmelová vydala tri knihy, miluje čítanie, filmy a cestovanie.
NITRA. Vyštudovaná potravinárka má za sebou tri úspešné tituly a momentálne pracuje na štvrtom. Vo svojom fachu Jana Chmelová nikdy nerobila, práve naopak. Celé tie roky však neprestala snívať o tom, že raz bude držať v ruke svoju vlastnú knihu. Príležitosť uskutočniť tento sen prišla vtedy, keď deti odrástli a keď k svojej štyridsiatke dostala ten správny darček.
„Partner mi k jubileu kúpil laptop. Mali sme doma síce počítač, na ňom sa však striedala celá rodina, takže som ho nemohla blokovať len pre seba,“ vraví 44-ročná Nitrianka, ktorá na svoj vek ani náhodou nevyzerá. A na to, že má tri dospelé deti a je dokonca babičkou dvojročného vnuka, už vonkoncom nie.
Sebe napísala macochu
Ako pani Jana hovorí, písať knihy túžila už odmala. Bolo to jednoducho v nej. Už na základnej škole milovala slohy a veľmi rada čítala. K prvým knihám, ktoré si ju získali, patrili Smelý zajko v Afrike, neskôr Anna zo Zeleného domu a Púšťou a pralesom. Asi v 11 rokoch napísala prvý scenár, ktorý vo svojej triede zrežírovala. Rozdelila úlohy - pre seba si v divadielku vybrala postavu macochy.
„Časom ma zaujali knihy ako Jana Eyrová, Rimanka, Zlaté mušky, Oni, romány od Simmela, Remarqua, Amada, Moraviu a ďalších autorov. Mám rada najmä tituly zo života so vzťahovými či sociálnymi problémami, hoci neodmietam ani knihy iných žánrov,“ prezrádza Chmelová, ktorá sama píše knihy zo súčasnosti. Mnohí z nás by sa v nich pokojne mohli nájsť.
Úspešný debut aj v češtine
V decembri roku 2007 jej vyšla prvotina Vždy sa vráť. Písala ju šesť mesiacov, za notebook sadala po návrate z práce, po večeroch a nociach. „Najprv sa príbeh knihy zbieral len tak v mojom vnútri, ale ten darček – laptop ma zaväzoval a zároveň lákal. Napíš už niečo – povzbudzovala ma moja polovička, a tak som začala...“
Kniha Vždy sa vráť opisuje klasický vzťahový trojuholník. Hlavná postava Petra, je svojmu manželovi – podnikateľovi oporou, stojí pri ňom a podporuje ho. Sama pritom zabúda na seba a svoje potreby. Vzdá sa zamestnania a venuje sa domácnosti, hoci sa stará len o muža, keďže deti mať nemôžu, ako sa nazdáva. Vtedy na scénu vstupuje iná žena – jej presný protiklad.
„Príbeh končí tak ako občas aj v živote – tragickya s nečakaným rozuzlením. Nie je to žiadna veľká romantika. Poukazuje na to, aké fatálne následky môže mať sebecký prístup jedného partnera voči druhému,“ vraví spisovateľka.
Okrem najbližších nikto netušil, že píše knihu. Keď s ňou bola hotová, po určitom váhaní poslala rukopis vydavateľovi, ktorý sa za dva dni ozval, že ju berie. Priam nevídaný úspech u neznámej, začínajúcej autorky. O tri mesiace bola kniha na pultoch predajní, po dvoch rokoch vyšla aj v češtine.
Bola tretia najpredávanejšia
Prvú knihu Jana Chmelová napísala najmä pre vlastné potešenie, splnila si tak svoj dávny sen. Po nečakanom úspechu, kedy sa v rámci obchodných reťazcov stal jej debut v predvianočnom období treťou najpredávanejšou knihou, začala druhý titul písať s ešte väčším nasadením. Jej druhá kniha Láska, hriechy a nádeje vyšla koncom roku 2008.
„V tejto knihe som sa usilovala ísť viac do hĺbky. Hlavnej postave som poskytla väčší priestor na myšlienky a pocity. Čitateľ tak môže lepšie porozumieť jej pohnútkam k činom, ktoré sa spočiatku zdajú odsúdeniahodné a nepochopiteľné,“ pokračuje Jana Chmelová.
Pozadím celého príbehu sa nesie problematický vzťah matky a dcéry. Od neho sa odvíja aj ďalší osud hlavnej hrdinky Emy, ktorá celé roky neprestáva hľadať oporu a lásku, nedokáže sa však oslobodiť od minulosti. Kniha je príbehom hľadania, pochopenia a zdolávania prekážok života.
Sviňa život je srdcovka
Chmelovej druhá kniha sa takisto stretla s veľkým čitateľským ohlasom, čo ju podnietilo pustiť sa do písania tretieho titulu. Sviňa život, na ktorom pracovala poldruha roka, vyšla v septembri roku 2010. Je komplikovaným príbehom s viacerými dejovými i vzťahovým rovinami, odohráva sa na Slovensku a čiastočne i v Tunise. Autorka sa inšpirovala skutočnými udalosťami, postavy vystupujúce v knihe však nie sú reálne existujúce osoby.
„Nikto sa čisto zlým alebo dobrým nenarodí. Každého formuje najbližšie prostredie, v ktorom vyrastá. Podľa mňa nestačí len odsudzovať, ale skúsiť sa zamyslieť a pochopiť, prečo,“ uvažuje spisovateľka. A o tom je kniha Sviňa život.
„Jedným z hlavných hrdinov knihy je Patrik, ktorého dobrý úmysel – finančne pomôcť matke po rozvode – privedie na cestu zločinu. On i osoby z jeho okolia sa dostanú do spletitých situácií, z ktorých je viac-menej nemožné vyjsť bez ujmy.“
Knihu Jana Chmelová písala cez pocity a myšlienky svojich postáv, išla im až pod kožu s cieľom vyzdvihnúť príčiny ich často iracionálnych skutkov. Rovnako poukázuje na problémy spoločnosti a na jej falošné ľudské hodnoty.
„Táto kniha ma stála najviac času i úsilia. Je to moja srdcovka,“ prezradila pani Jana, ktorej knihy v rodine číta jej partner i dcéra. Pomaly už pracuje na štvrtom príbehu - bude tiež o vzťahoch, ale trošku z iného pohľadu. Rozprávačom je duch zosnulého muža, ktorý vďaka svojej schopnosti „votrieť“ sa medzi smrteľníkov pozoruje, čo sa deje v jeho rodine a zároveň prehodnocuje svoj bývalý život.
Je filmová maniačka
Keď Jana Chmelová práve nepíše, má roboty viac ako dosť. Upratať, navariť, nakúpiť. Keď už je všetko hotové, s pasiou sadá za notebook a uniká do iného sveta. Baví ju, že sa môže prevteľovať do rôznych postáv a na chvíľu žiť iný život. Ak jej zostane chvíľa času, číta si. K láske ku knihám viedla aj svoje deti - dnes 26- a 24-ročného syna a 21-ročnú dcéru.
„Všetci veľa a radi čítajú, ale väčšinou iný druh literatúry ako ja. Starší syn tvrdí, že aj on raz niečo napíše. Dcéra má ku knihám blízko aj profesne – študuje editorstvo a vydavateľskú prax na UKF,“ vraví Chmelová, ktorej veľkou vášňou sú okrem kníh aj filmy. Je priam filmová maniačka. K jej mimoriadne obľúbeným patrí Anglický pacient s jej hereckým favoritom Ralphom Fiennesom, film 21 gramov a všetky snímky od mexického režiséra Iñárritu. Najnovšie si ju získal psychotriler Čierna labuť s Natalie Portman.
Ďalšou jej vášňou je cestovanie. „Keby boli možnosti, precestovala by som celý svoj život. Spoznávanie nových krajín, ľudí, nové zážitky, to je to, čo ma dobíja.“ Splnil sa jej aj jeden z ďalších snov, kedy mala možnosť navštíviť niektoré africké krajiny.
„Nezabudnuteľným zážitkom bola pre mňa takisto prehliadka skalného mesta Petra v Jordánsku, ohromujúce pohorie Atlas v Maroku, ale aj návšteva miest v púšti, kde sa natáčali filmy Anglický pacient a Hviezdne vojny. Cestovanie je jednoducho moje bohatstvo. To hmotné pre mňa veľa neznamená,“ dodáva Jana Chmelová.