BELADICE. Kuriózna petícia prebieha v týchto dňoch v Beladiciach. Časť obyvateľov sa vzbúrila proti roky používanému názvu. Cez petíciu teraz žiadajú, aby sa do názvu obce dostalo meno Veľké Chrašťany, čo je názov jednej z beladických častí.
Okrem tejto časti má dedina ešte tri časti - Malé Chrašťany, Beladice a Pustý Chotár. Všetky štyri časti boli kedysi samostatnými dedinami.
Mladí záujem o zmenu mena nemajúMestáNové názvy
Tornaľa – do roku 1992 Šafárikovo,Veľký Meder – do roku 1990 Čalovo.Liptovský Mikuláš – do roku 1952 Liptovský Svätý Mikuláš,Partizánske – do roku 1949 Baťovany,Bernolákovo – do roku 1948 Čeklís
Názov Beladice používa obec neďaleko Zlatých Moraviec už od roku 1976. Volanie po zmene podľa našich informácií začalo v kostole počas prijímania, na ktorom kňaz použil výraz 'farnosť Beladice'.
To malo pobúriť viacerých obyvateľov niekdajších Veľkých Chrašťan tak, že teraz chcú zmenu názvu celej obce. Má sa do nej zakomponovať názov Veľké Chrašťany.
Obyvatelia tejto časti zrejme pociťujú názov Beladice ako historickú krivdu a nepovšimnutie si ich časti dediny.
„Nás je viac ako v Beladiciach. Som Chraštianka a petíciu som podpísala,“ hovorí Lýdia Méresová. No pripúšťa, že petícia nemusí byť úspešná.
„Mladí nemajú záujem o to, aby sa názov menil. Už sú zvyknutí. A starší - niektorí podpíšu, niektorí nie,“ dodala Lýdia Méresová.
Spamätali sa po 35 rokochViacerí oslovení obyvatelia nechápu, prečo sa organizátori petície spamätali po vyše tridsiatich rokoch od začatia používania spoločného názvu Beladice. Nerozumie tomu ani starosta Miroslav Lisý. „Sú to asi ľudia, ktorí sa nudia,“ povedal o organizátoroch petície.
Starosta tiež upozornil, že zmena názvu by dedinu stála obrovské peniaze, ktoré v dnešnej dobe nemá. „Je to nereálne, neviem, kto by to zaplatil,“ povedal starosta Lisý.
Meniť by sa muselo množstvo dokumentov, každý z obyvateľov by si musel nechať prerobiť všetky svoje doklady, čo by išlo poriadne do peňazí.
„Skôr by som povedala, že Beladice spolu s Pustým Chotárom sú väčšie časti ako Malé a Veľké Chrašťany,“ mieni Eliška Furdová. „Už máme také meno a je to tak aj na mapách,“ súhlasí s názvom Beladice Danka Levická. Ani jedna z nich petíciu nepodpísala.
Podpisové hárky ešte petičný výbor oficiálne na obecný úrad neodovzdal. „Spravila sa chyba pred vyše tridsiatimi rokmi. Vtedy mali za ten názov bojovať, nie teraz,“ podotkol starosta.
Názvy menili obce v minulosti
„Na Slovensku sa častejšie premenovávajú ulice a verejné priestranstvá ako mestá a obce,“ tvrdí hovorca ZMOS Michal Kaliňák.
„Takáto zmena sa objavovala skôr v minulosti, čo nesúviselo ani tak s potrebami obyvateľov, ako s vplyvom šľachty alebo historických udalostí.“
V roku 1948 premenovali 701 miest, obcí a osád. Tradičné, často nemecké názvy, boli zmenené na nové po národných buditeľoch.
Zaujímavosťou je, že obec Limbach tomu unikla, aj keď jej meno pochádza z nemčiny.
Názov mení vláda so súhlasom obce. V referende musí za zmenu hlasovať viac ako polovica obyvateľov.
„Neprípustný je názov, ktorý je dlhý, duplicitný, urážajúci mravnosť, je nepriliehavý vzhľadom na historický vývin územia a podobne,“ vraví Kaliňák.
Michal Durdovanský