Zabudnutý židovský cintorín odkrývajú tínedžeri

Kedysi silná židovská komunita sa po holokauste vytratila. Miesto ich posledného odpočinku vyzeralo ako prales.

Zabudnuté židovské hroby pomáhajú odhaľovať aj žiaci základných škôl - v čase, keď nemajú vyučovanie.Zabudnuté židovské hroby pomáhajú odhaľovať aj žiaci základných škôl - v čase, keď nemajú vyučovanie. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

JANÍKOVCE. Húština za cintorínom pôsobí bez akýchkoľvek známok života. Nikam nedovidieť a pri snahe kráčať ďalej udierajú halúzky z krovín do tváre takmer na každom kroku.

Až po pár metroch stúpania po konároch a popadaných listoch sa vynorí čistinka. Odvšadiaľ počuť hukot motorovej píly, cvakanie záhradníckych nožníc a praskanie konárov. K zemi sa skláňajú staručké náhrobné kamene, okolo nich chodia ľudia.

Iba –násťroční chlapci pília ako o dušu staré stromy, ďalší kľačia na kolenách a rukami upravujú opustené hroby. Dievčatá znášajú na kopu dlhokánske konáre.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Zabudnuté hroby

Sme na mieste, ktoré ležalo zabudnutím niekoľko desiatok rokov. Odpočívajú tu židia, ktorí kedysi tvorili významnú skupinu Janíkovčanov.

Niektoré zdroje hovoria, že v tejto mestskej časti Nitry ich mohlo žiť až okolo dvesto, čo predstavuje tretinu niekdajších obyvateľov Janíkoviec.

Mnohí zo židov mali v lokalite svoje gazdovstvá a panstvá, niektorí patrili k bohatým obyvateľom dnešného nitrianskeho predmestia.

Cez druhú svetovú vojnu židov deportovali a odvliekli do koncentračných táborov. Po desivých udalostiach sa už do rodnej dediny nevrátili.

S ich zmiznutím nebolo na židovskom cintoríne koho pochovávať, preto začal postupne upadať. Dnes len málokto vie, že v Janíkovciach taký cintorín vôbec majú.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Všímaví

S pustnutím staručkého cintorína sa ale nechceli zmieriť ľudia z občianskeho združenia Leustach a ich priaznivci.

Na revitalizáciu parku a okolia židovského cintorína získali grant a spolu s partiou dobrovoľníkov sa pustili do prác na obnove cintorína, ktoré potrvajú ešte niekoľko týždňov.

Predsedníčka združenia a výkonný riaditeľ tvoria manželský pár. Manželia Blahovci sú navyše učiteľmi a vďaka svojmu zanieteniu sa im podarilo na obnovu cintorína nahovoriť aj niektorých žiakov.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Cintorín obnovujú aj deti

Najmladším pomocníkom je len deväťročný chlapec, najstaršou dobrovoľníčkou dávajúcou dokopy zabudnutý cintorín je pani, ktorá pred pár dňami oslávila sedemdesiatku.

Všetci dobrovoľníci dávajú židovský cintorín dokopy bez nároku na odmenu. Medzi hŕstkou dospelákov vyniká množstvo detí.

Väčšina z nich sú žiakmi učiteľa dejepisu Jozefa Blahu zo ZŠ Fatranská v Nitre, no pomáhať prišlo aj zopár detí z Janíkoviec a Čechyniec.

„Sekám konáre, pílim drevo alebo strihám haluze. Baví ma to a robím to, lebo som chcel vidieť starodávne hroby. Keď sme sem prišli, ani ich vidieť nebolo,“ hovorí dvanásťročný Ladislav Čurgali zo ZŠ Fatranská. Prišiel aj s kamarátmi, no ako hovorí, časť z nich ostala doma. „Radšej sedia za počítačmi,“ podotkol chlapec.

„Rozhodol som sa pomôcť, lebo to tu bolo veľmi zarastené a ja chcem, aby tu bolo čisto,“ povedal štrnásťročný Michal Labuda.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Žiakov k tejto činnosti zmobilizoval ich učiteľ Jozef Blaho, ktorý je výkonným riaditeľom Leustachu. Je známy tým, že jeho zverenci chodievajú brigádnicky zachraňovať slovenské hrady.

„Stále sa čudujem, že sa vždy nájde dosť aktívnych mladých ľudí, ktorým história nie je ľahostajná. Napríklad s deviatakmi sme nedávno preberali na hodinách dejepisu druhú svetovú vojnu a holokaust, tak možno aj to ich inšpirovalo, aby sa k nám pridali,“ hovorí Jozef Blaho.

Cintorín plný pneumatík, chladničiek aj azbestu

„Židovský cintorín čistíme, lebo je súčasťou histórie Janíkoviec. Táto akcia nabáda dnešných ľudí, aby si dokázali vážiť históriu obce a ľudí, ktorí tu pred nimi žili,“ hovorí Stanislava Blahová, predsedníčka občianskeho združenia Leustach.

Cintorín našli dobrovoľníci v katastrofálnom stave. Ľudia si z neho spravili skládku odpadov. Viac ako štyri desiatky dobrovoľníkov našli medzi hrobmi chladničky, stavebný odpad, kusy áut, pneumatiky, množstvo plastového a stavebného odpadu, dokonca aj azbestové krytiny.

Ukrytý pred očami ľudí bol nielen pre odpadky, ale aj prirodzeným spôsobom – za tie desaťročia ho zarástla náletová zeleň a rôzne dreviny.

„Robili sme si fotogalériu a o mnohých hroboch sme ani netušili, že tu sú. Nielenže sa nedali odfotiť, ale ani vidieť ich nebolo. Presný počet hrobov budeme vedieť povedať až po kompletnom vyčistení,“ povedala Stanislava Blahová.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Náhrobné kamene nechajú v pôvodnom stave

Cieľom projektu, ktorý Leustach rozbehol, nie je znovu postaviť padajúce a schátrané náhrobné kamene. Tie nechajú dobrovoľníci v pôvodnom stave.

Náhrobky iba vyčistia a v okolí hrobov vytvoria park, ktorý má ambíciu stať sa oddychovou zónou a pripomenutím histórie.

Park je spolu so židovským cintorínom súčasťou histórie tejto mestskej časti už od osemnásteho storočia.

Predpokladá sa, že židovský cintorín ostal zanedbaný z dvoch dôvodov – po deportáciách sa židia do lokality nevrátili a prestalo sa tu pochovávať.

Svoje ale mohla spôsobiť aj snaha ľudí zabudnúť na hrôzy, ktoré sa počas holokaustu udiali. Židovský cintorín vynára spomienky na vojnové zverstvá spáchané na židoch.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

ico

Štefek zbieral na cintoríne fialky

Snahy dať do poriadku židovský cintorín v Janíkovciach privítala aj samospráva, ktorá dobrovoľníkom pomohla zabezpečiť kontajner a odvoz vyzbieraného odpadu.

Cintorín čistil aj nitriansky viceprimátor Štefan Štefek, ktorý býva v Janíkovciach. V modrých montérkach a sivom pulóvri sa naťahoval s nepoddajnými konármi.

„Bol tu prales, preto som rád, že manželia Blahovci prišli s takouto iniciatívou. Nie vždy tu bol takýto neporiadok – spomínam si, že ešte ako žiaci základnej školy sme sem chodili zbierať snežienky a fialky, vtedy bol ešte židovský cintorín priechodný,“ povedal Štefan Štefek.

Viceprimátor dodal, že zmienka o cintoríne by sa mala objaviť aj v chystanej publikácii, ktorá vyjde ešte pred budúcoročnými veľkými oslavami 900. výročia prvej písomnej zmienky o Janíkovciach.

Tomáš Holúbek

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 155
  2. Každý piaty zomrie 8 906
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 775
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 808
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 853
  1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  2. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  3. Marcel Rebro: Naozaj krátka úvaha o demokracii
  4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  6. Tupou Ceruzou: RTVS
  7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 207
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 188
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 713
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 660
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 770
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 155
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 170
  8. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 8 539
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Hokejisti Nitry v kvalifikácii play-off vyradili Trenčín 3:2 na zápasy. Vo štvrťfinále vyzvú víťaza základnej časti z Popradu.

Hokejisti zdvihli otáčky a udobrili si fanúšikov. Poprad? Vraj päťdesiat na päťdesiat.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Župný dom, sídlo predsedu samosprávneho kraja.

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.


Ilustračná fotografia.

V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


  1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  2. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  3. Marcel Rebro: Naozaj krátka úvaha o demokracii
  4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  6. Tupou Ceruzou: RTVS
  7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 207
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 188
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 713
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 660
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 770
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 155
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 170
  8. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 8 539
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu