NITRA. So životom a dielom známeho humanistu, lekára, filozofa a spisovateľa Pavla Straussa zoznámi návštevníka výstava v synagóge. Pod názvom Človek pre nikoho – človek pre všetkých prináša textové a fotografické dokumenty, ocenenia a osobné predmety rodáka z Liptovského Mikuláša, pre ktorého sa Nitra stala druhým domovom. Približuje pohnutý život tohto vzácneho človeka, ktorého život neraz visel doslova na vlásku.
Denník zhorel v horárni
Výstava bola inštalovaná vlani v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši pri príležitosti 100. výročia narodenia Pavla Straussa. Na jej otvorení boli aj manželia Tibor a Marta Žilkovci, profesori na UKF, ktorí sa stali iniciátormi tejto výstavy v Nitre. V synagóge ju pripravilo spomínané múzeum, mesto Nitra a Fakulta stredoeurópskych štúdií UKF.
„Som veľmi rád, že sa túto výstavu podarilo preniesť do Nitry, v ktorej môj otec strávil takmer štyridsať rokov života,“ hovorí lekár Jozef Strauss, syn Pavla Straussa. „Na výstave možno vidieť osobné predmety a knihy môjho otca, dobové fotografie a textový materiál, ktorý je takým prierezom jeho života. Knihy sú tu staršie i novšie. Vlani k 100. výročiu otcových narodenín vyšlo 10 zväzkov jeho celoživotného diela.“
Pavol Strauss začal svoje prvé knihy písať v nemčine. Jeho syn ľutuje, že sa mnoho z nich nezachovalo. „Napríklad sa stratil rukopis knihy Bruder Abel. Nezachoval sa ani jeho denník, ktorý si ešte ako 12-ročný začal písať v nemčine. Ten by ma ako syna veľmi zaujímal. Mal zásadu, že každý deň musel do neho niečo zaznamenať, hoci aj len jednu vetu,“ spomína Jozef Strauss.
„Cez vojnu, keď bol prenasledovaný a schovával sa v Demänovskej doline, písal si denník vo francúzštine. Museli to byť veľmi cenné zápisky, pátral som po nich, ale bezvýsledne, tiež sú, bohužiaľ, nenávratne preč. Zrejme zhoreli v jednej z horární, v ktorých sa otec schovával, lebo boli všetky vypálené.“
Viac priateľ ako otec
To sú všetko veci, ktoré Jozefovi Straussovi z otcovej pozostalosti veľmi chýbajú. Z toho, čo sa zachovalo, sú pre neho veľmi vzácne najmä jeho literárne diela. „Azda najcennejšia je pre mňa kniha Človek pre nikoho, ktorú otec napísal na môj popud a tak trochu kvôli mojej slabšej pamäti. U rodičov som žil dosť dlho a ten vzťah medzi mnou a otcom už bolo viacej priateľstvo a nádherné partnerstvo,“ vracia sa do minulosti pán Strauss.
„Chodili sme často spolu na prechádzky, rozprávali sme sa o medicíne, filozofii i literatúre. Mňa tieto veci zaujali a tak som ho vzhľadom na moju nemožnú pamäť poprosil, aby napísal niečo autobiografického. Jeho diela sú väčšinou filozoficko-teologické, niektoré tvoria básne, iné eseje. Je v nich len sem-tam niečo také autentické. Preto práve táto autobiografická kniha Človek pre nikoho má pre mňa nesmiernu cenu.“
Názov knihy je aj časťou názvu výstavy. Podľa Jozefa Straussa pomenovanie vyjadruje životný pocit autora. V každej dobe, ktorej žil, bol z istých dôvodov nepohodlný. „Pôvodom bol žid, neskôr konvertoval na kresťanstvo. Za Slovenského štátu bol prenasledovaný ako žid, po roku 1948 ako veriaci človek. Stále sa cítil ako človek pre nikoho.“
Okrem kníh a fotografií sú na výstave v synagóge aj mnohé ocenenia morálnych, ľudských a literárnych kvalít Pavla Straussa. V októbri 1992 dostal Čestné občianstvo mesta Nitry a pred troma rokmi mu prezident in memoriam udelil Rád Ľudovíta Štúra I. triedy.
Zároveň s výstavou prebiehala na UKF dvojdňová medzinárodná konferencia Pavol Strauss a katolícka moderna. Venovala sa životu a rozsiahlemu dielu tohto výnimočného človeka.
Jozef Strauus mal so svojím otcom veľmi blízky, priateľský vzťah.
Pred troma rokmi dostal Pavol Strauss in memoriam Rád Ľudovíta Štúra I. triedy.
Medzi oceneniami Pavla Straussa je aj Čestné občianstvo mesta Nitry (vzadu).
Fotografické spomienky na vzácneho človeka.
Textovo-fotografický materiál približuje život Pavla Straussa, medzi iným aj jeho pôsobenie v Nitre.
Pavol Strauss mal s bratom Jurajom dôverný, hlboký vzťah.
Výstava je zapožičaná z Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, kde bola vlani inštalová pri príležitosti 100. výročia narodenia Pavla Straussa. FOTKY: (ČE)