NITRA. Už mesiace počúvajú majitelia psov, mačiek a fretiek, že musia dať zvieratá začipovať. Termín mali do konca septembra.
„Povinné je čipovanie všetkých spomínaných zvierat, aj tých, ktoré neopúšťajú hranice Slovenska,“ povedal nám vedúci pracovník Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Odvolal sa na zákon o veterinárnej starostlivosti z roku 2011.
Z ministerstva pôdohospodárstva sme ale v minulý štvrtok dostali iné stanovisko.
„Na Slovensku nie je povinné čipovať spoločenské zvieratá, ktoré sa nepremiestňujú cez hranice do iného členského štátu EÚ alebo z tretieho štátu na Slovensko,“ napísal Peter Hajnala, riaditeľ odboru komunikácie a marketingu.
Rozdielne výklady
Hajnala vo svojom minulotýždňovom vyjadrení ďalej píše, že „čipovať sa majú len spoločenské zvieratá, ktoré sa premiestňujú do iného členského štátu EÚ alebo z tretieho štátu do EÚ“.
Keď sme sa pýtali, prečo veterinári tvrdia niečo iné, nemenovaná pracovníčka ministerstva reagovala: „Je to výklad veterinárov.“
Ešte v ten deň požiadala, aby sme jej písomné stanovisko nepoužili.
"Stanovisko z minulého týždňa bolo chybné a nebolo relevantné," napísala nám 15. októbra hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Zuzana Gulová.
Chystajú novelu
Ak by bolo pravdivé pôvodné Hajnalove vyjadrenie, namieste je otázka, na čo sa pripravuje novela zákona. Má sa dotknúť najmä mačiek, ktoré nie sú určené na obchodovanie a necestujú za hranice. Ich čipovanie nebude povinné.
Novela má zaviesť aj „prechodné obdobie povinnosti čipovania do 31. 12. 2018 pre psy a fretky narodené do 31. 12. 2013“. Povedala to hovorkyňa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Paulína Komárová.
Právnik, ktorý nechce byť menovaný, sa vyjadril, že ani v dnešnom zákone nie je povinnosť čipovať všetky psy, mačky a fretky. Šéf veterinárov Jozef Bíreš nám povedal, že je.
Poznámka pod čiarou
V zákone z roku 2011, v časti, kde sa píše, že psy, mačky a fretky musia byť nezameniteľne označené, je odkaz na poznámku pod čiarou. Tá odkazuje na nariadenia Európskeho parlamentu a rady o veterinárnych požiadavkách „uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat“.
Slovenský zákon sa odvoláva konkrétne na článok 4, ktorý rieši spôsob nezameniteľného označenia spoločenských zvierat. Európske nariadenie, ktorého súčasťou je uvedený článok, sa však vzťahuje len na psy, mačky a fretky, ktoré sa presúvajú cez hranice.
Viacerí oslovení právnici sa zhodli, že súčasná slovenská legislatíva v uvedenej veci nie je jednoznačná a dá sa vykladať rôzne.
Autor: Miriam Hojčušová; Jana Arpášová Lazániová