Vedenie nitrianskej nemocnice tvrdí, že so zdravotnou dokumentáciou nemanipulovali. Opravovali vraj len chyby.
HLOHOVEC. Daniele a Michalovi sa v marci predčasne narodil v nitrianskej nemocnici syn Miško. „Narodil sa s obojstranným zápalom pľúc,“ vraví Daniela.
Liečiť ho začali v Nitre. Keby ho odtiaľ neskôr nevzali na bratislavské Kramáre, možno by už nežil.

Známy prípad
Denníku SME sa rodičia ozvali, keď si prečítali príbeh o detskej reumatologičke Zuzane Pechočiakovej.
Vedenie nitrianskej nemocnice obmedzilo lekárke prístup na oddelenie po tom, čo upozornila na zásahy do zdravotnej dokumentácie ich syna. Kartu mala podľa Pechočiakovej bieliť prednostka detskej kliniky Alena Ďurišová.
„Nevedeli sme o tom,“ hovorí o zásahoch v synovej dokumentácii Michal.
Chlapca v Nitre liečili gentamycínom. Používa sa napríklad na liečbu infekcie dolných dýchacích ciest. Od jednej z neatestovaných lekárok sa podľa Michala dozvedeli, že napriek jej upozorneniam podávali chlapcovi liek dlhšie, ako podľa indikácie mohli. „Povedali jej, že sa nemá do toho čo starať,“ reprodukuje Michal reakciu vedenia oddelenia.
Miškov stav sa v Nitre nezlepšoval. „Dali nám vedieť, že pre horšie výsledky ho chcú previezť do Bratislavy,“ spomína na prevoz po niekoľkých dňoch od narodenia do Detskej fakultnej nemocnice na Kramároch.
„Dali ho na oddelenie patologických novorodencov,“ vraví Daniela, ktorá tam s ním strávila dva týždne. „Povedali nám, že mu zlyhali obličky,“ spomína na vyjadrenie bratislavských lekárov.
„Z Nitry ho previezli dehydratovaného,“ vraví o informácii z prepúšťacej správy Michal. „Ešte jeden deň v Nitre, tak syna nemáme,“ povedali im podľa neho lekári z Bratislavy.
„Zachránili ho.“

Bielenie
V máji Miška opäť hospitalizovali v nitrianskej nemocnici. Tentoraz podľa Daniely pre problémy s dýchaním.
Práve pri tomto prijímaní do nemocnice vraj Ďurišová zabielila v chlapcovej zdravotnej dokumentácii informáciu o liečbe gentamycínom. Ministerstvo zdravotníctva o tom na začiatku augusta informovali listom štyria lekári detskej kliniky. Okrem Pechočiakovej ho podpísal i Peter Visolajský, ktorý je aj šéfom lekárskych odborov.
Miškovi rodičia dali koncom júna podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Dôvodom bolo podozrenie z predávkovania liekom, nie zabielenie, o ktorom ešte nevedeli.
„Podľa vyjadrenia prednostky kliniky dieťa nebolo predávkované gentamycínom,“ vraví riaditeľ nitrianskej nemocnice Jozef Valocký, ktorý je takisto poslancom za Smer.
Chybu podľa neho urobil lekár, ktorý v zdravotnej dokumentácii „nesprávne interpretoval predošlú diagnózu z Detskej fakultnej nemocnice Bratislava“.
Jeho meno Valocký neuviedol.
Lekár vraj do chlapcovej karty uviedol, že mal „akútnu renálnu insuficienciu navodenú farmakologicky“, čiže náhle zlyhanie obličiek. „Prednostka kliniky vykonala opravu tejto nezrovnalosti,“ vraví Valocký.
Vyšetrovanie?
Prípad stále nie je uzavretý. „Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v súčasnosti vykonáva dohľad u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,“ vraví jeho hovorkyňa Soňa Valášiková.
Valocký má podľa informácií SME nadštandardný vzťah s Olíviou Mancovou, ktorá na úrade šéfuje sekcii dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou. Potvrdili to dva od seba nezávislé zdroje.
„Úrad sa nevyjadruje k súkromiu svojich zamestnancov,“ odpovedala Valášiková z úradu. Valocký na otázku o ich vzťahu neodpovedal. Od Mancovej prišla automatická mailová odpoveď, že nie je prítomná na pracovisku.

V areáli vládne ticho
Lekári v Nitre nechcú o prípade hovoriť. Lekárky sa zastali odbory a komora.
NITRA. „Prosím vás, dajte nám pokoj. Máme s tým problémy,“ odpovedá jeden z lekárov nitrianskej nemocnice na otázku, čo hovorí na zabieľovanie zdravotnej dokumentácie a degradáciu lekárky, ktorá naň upozornila.
Detská reumatologička Zuzana Pechočiaková, ktorá o možnom prešľape prehovorila, je bývalá primárka s tromi atestáciami. Z detského oddelenia ju presunuli do príjmovej ambulancie, kde pracujú zvyčajne lekári bez atestácie.
Denník SME sa minulý štvrtok pýtal na názor zhruba desiatky nitrianskych lekárov priamo v areáli nemocnice. Všetci, čo o prípade niečo vedeli, sa odmietli vyjadriť.
Pechočiakovej sa zastali Lekárske odborové združenie (LOZ) aj Slovenská lekárska komora (SLK). Na ich čele stoja dve najvýraznejšie postavy lekárskych protestov spred dvoch rokov Peter Visolajský a Marian Kollár.
„Doktorka Pechočiaková prejavila obrovskú zodpovednosť voči pacientovi, za čo má i náš obdiv,“ napísali regionálni šéfovia a predseda LOZ Visolajský v otvorenom liste. Lekárku chcú nominovať na ocenenie Biela vrana.
„Svojvoľné preloženie odborne zdatného a dlhoročnou praxou overeného pracovníka na príjmovú ambulanciu je nemorálnym riešením problému, ktorý nevie riaditeľ riešiť iným postupom v súlade so Zákonníkom práce,“ vraví šéf SLK Kollár.
Riaditeľ nitrianskej fakultnej nemocnice Jozef Valocký, ktorý je poslancom za Smer, by sa podľa Kollára mal menej venovať politikárčeniu a viac riadeniu nemocnice.