NITRA. Ruiny kláštorného kostola na Zobore začnú v tomto roku konzervovať a reštaurovať. Postup prác bude závisieť od peňazí.
Špecializovaná nemocnica sv. Svorada, v areáli ktorej sa nachádzajú ruiny, už v spolupráci so Zoborským skrášľovacím spolkom požiadala mesto o 30-tisícovú dotáciu. Rozhodnú o nej poslanci.
„Podáme žiadosť aj na ministerstvo kultúry. V prvej etape potrebujeme 80-tisíc eur,“ povedal Ján Kratochvíl, predseda Zoborského skrášľovacieho spolku.
Ruiny kostola sv. Jozefa zo 17. storočia treba staticky zabezpečiť, odvodniť, zreštaurovať omietky. Spolu s archeologickým výskumom by to malo stáť 94-tisíc eur.
Potrebujú pomoc
Zoborský skrášľovací spolok plánuje začať s prácami na jar. „Nie je všetko o peniazoch, ale aj o pomoci. Budeme ju potrebovať napríklad pri odstraňovaní sutín, privítame aj odbornú pomoc v rámci dobrovoľníckej činnosti,“ vyzval Kratochvíl.
S projektom záchrany kláštorného komplexu na Zobore oboznámil koncom roka aj mestské zastupiteľstvo. V informatívnej správe sú celkové náklady vyčíslené na 909 640 eur. Najviac by mala stáť konzervácia ruín príbytkov mníchov (328 000 eur).
Práce sa budú robiť na etapy. Celý areál by chceli sprístupniť verejnosti do roku 2024.
Najstarší kláštor
Prvý kláštor na Zobore vznikol podľa historikov najneskôr v roku 880, bol najstarší na našom území. Fungoval až do roku 1468, kedy pápež pridelil všetky majetky Zoborského opátstva biskupstvu.
Kláštor zostal opustený na 150 rokov. V roku 1691 získal biskup Blažej Jaklin povolenie postaviť nový Kláštor sv. Jozefa pre kamaldulský mníšsky rád.
Práve z tohto obdobia sú ruiny, ktoré stoja v areáli zoborskej nemocnice. „V kláštore vtedy pôsobil jazykovedec brat Hadvábny, ktorý zostavil latinskoslovenský slovník a preložil Bibliu do slovenčiny. Študoval a pôsobil tu aj brat Cyprián, známy ako lietajúci mních," povedal Kratochvíl.
Kultúrna pamiatka
V roku 1782 cisár Jozef II. kláštor na Zobore zrušil. „Budova ďalej slúžila ako manufaktúra na výrobu súkna, klimatické kúpele, kláštorný hostinec. V rokoch 1937 - 1950 tu pôsobila rehoľa verbistov," píše sa v informatívnej správe.
V júli 1953 prebral areál kláštora rezort zdravotníctva. Bol tu zriadený ústav pre liečbu respiračných chorôb, dnes je to špecializovaná nemocnica.
Kratochvíl povedal, že v krátkom čase bude celý areál zoborského kláštora vyhlásený za kultúrnu pamiatku. V súčasnosti je ňou len hlavná kláštorná budova a ruina Kostola svätého Jozefa, ktorý postavili na mieste najstaršieho Kláštora sv. Hypolita.
V auguste o záchrane kláštorného areálu rokovali na radnici zástupcovia viacerých zainteresovaných inštitúcií, vrátane pamiatkarov a ministerstva kultúry. To prisľúbilo, že zámer finančne podporí prostredníctvom grantov.