NITRA. Na nitrianskom súde vypovedali súrodenci Šimona Bucha (20), ktorý je už piaty rok v bdelej kóme. Neprebral sa po operácii nosnej prepážky, ktorú mu robili v nitrianskej nemocnici 4. septembra 2007.
Rodina Buchovcov žiada od nemocnice odškodné vo výške 936 334 eur. Súd už v trestnom konaní potvrdil, že anestéziológ zanedbal monitoring pacienta. Za prečin ublíženia na zdraví dostal dvojročnú podmienku a päťročný zákaz vykonávať povolanie anestéziológa.
Bolestné spomienky
Šimon je naďalej vo viedenskom sanatóriu pre pacientov v bdelej kóme, domov ho vozia na víkendy. Jeho mladší súrodenci, 18-ročné dvojčatá Barbora a Matúš, znášajú situáciu veľmi bolestne.
„Boli sme štrnásť rokov zvyknutí, že keď sme prišli domov, bol tam. Teraz tam nie je. Strašne to bolí, keď na neho prehovorím a on mi nemôže odpovedať,“ povedala s plačom sestra Barbora. Po bratovej operácii prestala chodiť na hodiny klavíra. Pripomína jej to minulosť, keď bol Šimon zdravý. „Keď som doma hrávala, vždy pribehol a ťukal mi do toho,“ rozplakala sa pri spomienke.
Slzám sa neubránil ani brat Matúš, ktorý mal pred operáciou spoločnú izbu so Šimonom. „Všetko sme si hovorili, všetko som riešil najmä s ním. Spolu sme sa hrali, keď som mal problémy v škole, vždy mi vedel poradiť. Keď sa to stalo, nevedel som, čo mám robiť...“
Dnes sa mladší brat stará o staršieho. „Pomáham mamine dostať ho do auta, vozíka, do postele. Len keď ide Šimon spať, vybehnem s kamarátmi von. Ale len na krátko, lebo keby sa niečo stalo, musíme byť pripravení rodičom pomôcť,“ povedal gymnazista.
Právna zástupkyňa nemocnice sa ho spýtala, či vedie počas týždňa normálny tínedžerský život, ktorý sa zmení len cez víkendy, keď je doma Šimon. „Normálny? Stále sme v tom, či nezavolajú z nemocnice. To nie je normálne,“ odpovedal Matúš.
Šimon Buch. Fotka vznikla vlani, je jediná, ktorú rodina po operácii zverenjila.
Sociálna smrť
Právny zástupca Buchovcov navrhol pribrať do konania znalca psychológa, ktorý posúdi intenzitu narušenia citového a osobného života rodiny. Sudkyňa to zamietla: „Súd dokáže intenzitu zásahu posúdiť aj bez znalca.“
Súd má už k dispozícii posudok neurológa, ktorý mal určiť rozsah poškodenia a sťaženie spoločenského uplatnenia u Šimona Bucha.
„Keďže má dokázateľne zničenú funkciu viac ako prevažnej väčšiny mozgovej kôry, neexistujú štruktúry, ktoré by ju mohli čo i len čiastočne nahradiť. Preto je prognóza návratu vysoko nepriaznivá, ide o takzvanú sociálnu smrť,“ citoval z posudku Peter Koscelanský, právnik Buchovcov.
Znalec konštatoval, že Šimonov stav si vyžaduje nepretržitú starostlivosť bez nádeje na kvalitatívne zlepšenie. Aby sa mohli Buchovci o chlapca čo najlepšie postarať, presťahovali sa v auguste z nitrianskeho bytu do Hornej Kráľovej. „Pripravujeme pre Šimona bezbariérový dom, kde s ním budeme môcť robiť rehabilitačné cvičenia, bude tam mať aj bazén,“ povedala mama Valéria Buchová. Zdôraznila, že so sťahovaním súhlasili aj dvojčatá: „Bolo to spoločné rozhodnutie.“
Znalec: Urobili množstvo chýb
Šimonovi sa počas operácie nosnej prepážky zastavil krvný obeh a prestalo mu biť srdce, mozog zostal bez kyslíka. Mal vtedy 16 rokov. Podľa znalca - anestéziológa Viliama Dobiáša urobili v nemocnici množstvo chýb, ktoré skončili trvalým poškodením Šimonovho mozgu.
„Lekári sa mali pokúsiť zistiť, čo viedlo k zástave srdca a prijať ochrannú liečbu. Mali okamžite nasledovať opatrenia na ochranu mozgu pred nedostatkom kyslíka,“ povedal znalec. Tieto opatrenia však nasledovali až štyri hodiny po operácii! Vtedy bol už mozog nezvratne poškodený.
(mh)